| Customization: | Available |
|---|---|
| Standard: | ANSI, DIN, GB, ISO, JIS |
| Type: | U-Type Nail |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Type | T nail series |
| Gauge | 16 |
| Crown | 3.20mm |
| Width | 1.63mm |
| Thickness | 1.42mm |
| Length | 18-64mm (23/32"-2-1/2") |
| Material | Zinc Plating Wire |
| Application | Ideal for cabinets, bookshelves, door casements, drawer building, interior trim, crown molding buildups, chair rails, and exterior finish trim |





