|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Material: | Cold-Rolled Steel |
| Finish: | Electric Plating / Spraying |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Item NO. | UPD03 |
| Type | Upward Door Support |
| Material | Iron+Plastic |
| Finish | Nickel plating |
| Cabinet Height | 330-450mm |
| Cabinet Width | 600-1200mm |
| Door Thickness | 16/18/22/26/28mm |
| Applications | Up-turning wooden door andaluminum-frame door |
| Package | Each piece into polybag, 10 pieces or 20 pieces into inner box, 100 pieces per carton. Pack as your requirement. Extra cost will be requested for special packing such as colorful box, blister packing, and etc |
| Features: -The lift system is suitable for wall cabinets and tall cabinets with low height. -With soft closing under angle 25°, max epening angle is 110°. -No need hinges for cabinet. -Easy to open, free stop function. -Force of opening or closing is adjustable. -Easy assembly and adjustment. -Different color options for decoration cover. |
| Certification | ISO 9001 / 2000, SGS, TUV |
| Delivery date | Around 25-45 days based on your order quantity |
| Supply Ability | 1,0000,000 pcs / month |
| Payment Term | T/T, L/C or others for negotiation. |
| Samples Offer | We will offer free samples for quality checking. |
| Samples arrangement | Samples will be prepared to sending in about 3 working days by express such as DHL, UPS, TNT, FedEx or EMS. |
