3-Fold Full Extension Soft-Closing Concealed Drawer Slide with Bolt Pin
Contact Supplier
Product Attributes
- Customization
- Available
- Material
- Galvanized Steel
- Rail
- Linear
- Model NO.
- AHS30S
- Structure
- Three Knots
- Slide Type
- Concealed Type
- Condition
- New
- Material Thickness
- 1.0*1.5*1.8mm
- Function
- Soft Closing
- Installation
- Bottom
- Life Guarantee
- Over 50000 Times
- Transport Package
- 10 Sets Per Carton
- Specification
- 10" - 24"
- Trademark
- Addith or as customer's band
- Origin
- Made in China
- HS Code
- 83024200
- Production Capacity
- 1000000 Sets/Month
- Package Size
- 53.00cm * 29.00cm * 11.50cm
- Package Gross Weight
- 19.400kg
Shipping
- Shipping Cost:
- Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Online Trading Protection
- Payment Guarantee
-
Platform-protected payments with refund support for eligible order issues.
- Platform Logistics
- Clearer shipment tracking with platform-supported logistics.
- Inspection Service
- Optional pre-shipment inspection for quality and quantity checks.
- After-Sales & Dispute Handling
- Platform-assisted dispute resolution, including refunds or returns when applicable.
Only orders placed and paid through Made-in-China.com Secured Trading are eligible for payment protection and the corresponding platform services.
Product Images of 3-Fold Full Extension Soft-Closing Concealed Drawer Slide with Bolt Pin
Find Similar Products
Product Description
| Item NO. | AHS30S |
| Type | 3 fold full extension soft-closing concealed drawer slide, with bolt pin |
| Length | Full length: 270mm, 300mm, 350mm, 400mm, 450mm, 500mm, 550mm |
| Less length (-10mm): 260mm, 290mm, 340mm, 390mm, 440mm, 490mm, 540mm | |
| Adjustment function | with bolt pin |
| Uesd For Board thickness | 16mm, 18mm |
| Material Thickness | 1.8*1.5*1.0 mm |
| Main material | Galvanized steel |
| Finish | Galvanized |
| Max loading capacity | 40kg |
| Life guarantee | Over 5000 times |
| Installation | Undermount |
| Scope | Cabinet/Home furniture/Office furniture/Decoration project etc. |
| Package | Normally 10 sets per carton, without scerws,or pack as your requirement. Extra cost will be requested for special packing such as colorful box, blister packing, and etc. |
| Certification | ISO 9001 / 2000, SGS, TUV |
| Delivery date | Around 25-45 days based on your order quantity |
| Supply Ability | 1,0000,000 pcs / month |
| Payment Term | T/T, L/C or others for negotiation. |
| Samples Offer | We will offer free samples for quality checking. |
| Samples arrangement | Samples will be prepared to sending in about 3 working days by express such as DHL, UPS, TNT, FedEx or EMS. |


Customized Service:
We have developed over thousands of manufacturers all over China. This enables us to provide you with any customized value-added solutions.
Price advantage:
We provide high quality products at varying price points which will make it easy for you to accommodate the needs of a wide range of prospective and existing customers.
Free Sample:
We provide free samples based on your specific requirements to inspect the quality of our products. It's important for us to get what you need exactly.
Quality Guarantee
We have extremely high quality control standards and including continuously inspection from SGS, BV and TuV which give our customers 5 to 10 years quality guarantee on different kinds of our products.
Fast Delivery:
We promise your order will be shipped within one month upon receipt of deposit. During the busy season, our timeline may need to be adjusted accordingly. Your total satisfaction is extremely important to our team.
Excellent Service:
Our highly experienced, professional team will offer you superior customer service every day. Whenever you need product support, samples, faster production times, additional outsourcing... we are always here for you.
Worthy of Trust
We currently have a distribution network in more than 20 countries all over US, Europe and Asia. Please let us know what we can do for you. Looking forward to a new long standing partnership together!
About the Supplier
This supplier has been audited by SGS. Verify the report on the official SGS website with ID "QIP-ASR2341612". Items marked "" are certified.
Company Profile
Addith is a professional provider of hardware accessories solution concerning all kinds of furniture hardware of hinge, drawer slide, handle, lock, table leg, support, screw & connecting fitting, faucet and shower, solid surface & quartz, and etc., and all kinds of building material and decorating material of wall decoration and floors.
Addith has outstanding advantages in technology, manufacturing power, quality management, branding and sales.
A robust quality management system has been embodied into daily operation and will continue to optimizing along with Addith' s development.
Addith implement a rigorous quality control on its entire production flow starting from raw material purchase to pre-shipment inspection.
Automatic production gives assurance to product quality and contributes to the continuous improvement of quality.
Strongly backed by extensive product lines, excellent product quality and considerate customer services. Addith has a professional team to provide a comprehensive furniture hardware solution for furniture manufacturers, property developers, home decorating companies and wholesalers of furniture hardware & building materials. We keep striving to create greater value, through collaboration with overseas distributors, excellent quality and considerate services are highly appreciated by global partners, we enjoy ever-growing market share and brand recognition.
Addith is no longer merely a retrade mark but also a quality guarantee and symbol of great reputation.
About Our Factory & Business Background
-
Business Type
- Trading Company
- Address
- Building 6, No. 351, Sizhuan Road, Sijing Town, Songjiang District, Shanghai, China
-
Plant Area
- 417 square meters
-
Number of Employees
- 7
-
Registered Capital
- 1,000,000 RMB
-
Terms of Payment
- LC, T/T, D/P, Western Union, PayPal
-
International Commercial Terms(Incoterms)
- FOB, CIF, CFR, EXW
-
Average Lead Time
- Peak Season Lead Time, one month, Off Season Lead Time, one month
-
Nearest Port
- Shanghai Port
-
Minimum Order Quantity
- 2000 Sets
-
Supply Chain Partners
- 85
Our Production Capability & Technical Expertise
- Main Products
- Hinge, Drawer Slide, Handle, Furniture Leg, Screws, Gas Support, LED Light, Faucet, Cabinet Accessories, PVC Edge Banding
-
Customization Options
- Customization from Samples,Full Customization,Customization from Designs,Flexible customization,Minor Customization
-
ODM Service Available
- Yes
-
OEM Service Available
- Yes
-
R&D Engineers
- 1 people
Our Industry Experience & Global Business Record
-
Year of Establishment
- 2015-03-11
-
Export Year
- The company has 8 years export experience.
-
Main Markets
- North America, South America, Europe, Southeast Asia/ Mideast, Africa, Australia
-
Repeat Buyers Choice
- 50%~80%
-
Number of Foreign Trading Staff
- 6
-
Overseas Agent/Branch
- No
Our Certifications, Standards & Industry Recognition
-
Cooperated with Fortune 500
- No
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$7.2321-7.5214 / Set
-
US$8.3928-8.7286 / Set
-
US$8.6607-9.0071 / Set
-
US$4.95-5.15 / Set
-
US$0.50-3.16 / Set
-
US$2.20-2.50 / Set
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Slide
- Undermount Drawer Slide
- 3-Fold Full Extension Soft-Closing Concealed Drawer Slide with Bolt Pin
Related Categories
Hot Searches
- Furniture Drawer Factories
- Steel Slide Factories
- Drawer Slides Factories
- Hardware Slide Factories
- Drawer Slide Hardware
- Furniture Hardware Drawer Slide
- Cabinet Drawer Slide
- Drawer Slide Ball
- Bearing Drawer Slide
- 3-Fold Drawer Slide Bulkbuy