|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Material: | Stainless Steel |
| Rail: | Linear |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Item | BSS450S |
| Type | SUS304 three-fold ball bearing slides |
| Function | High anti-corrosion, smooth and quiet, super strong load-bearing capacity. |
| Available Size | 10"- 24", 250mm-600mm 10"/250mm 12"/300mm 14"/350mm 16"/400mm 18"/450mm 20"/500mm 22"/550mm 24"/600mm |
| Slide width | 45mm |
| Material thickness | 1.0/1.0/1.2mm 1.2*1.2*1.4mm |
| Maximum load | 40kg/88pounds (18") |
| Installed forms | drawer slide |
| Material | Stainless steel 304 |
| Finishing | 2B, Matte, Polished, Brushed |
| Scope | Furniture, Cabinets, Electronic enclosures, tool boxes, file drawers, caravvan etc |
| Package | Normally 1 ser per bag, 10-20 sets per carton, without scerws,or pack as your requirement. Extra cost will be requested for special packing such as colorful box, blister packing, and etc. |
| Certification | ISO 9001 / 2000, SGS, TUV |
| Delivery date | Around 25-45 days based on your order quantity |
| Supply Ability | 1,0000,000 pcs / month |
| Payment Term | T/T, L/C or others for negotiation. |
| Samples Offer | We will offer free samples for quality checking. |
| Samples arrangement | Samples will be prepared to sending in about 3 working days by express such as DHL, UPS, TNT, FedEx or EMS. |