Furniture Hardware Telescopic Channel Three Fold Ball Bearing Drawer Slide
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Material: | Iron |
| Rail: | Linear |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2020
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
Sign In to see all verified strength labels (16)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- BBS4210
- Structure
- Cold-Roller Steel
- Slide Type
- Steel Ball Type
- Condition
- New
- Available Thickness
- 1.0*1.0*1.0mm
- Available Thickness 2
- 0.9*0.9*0.9mm
- Color
- Blue Zinc,Black,Color Zinc
- Available Size
- 10''-24''
- Transport Package
- Pask as Your Requirement
- Specification
- 10''to24''
- Trademark
- Addith or Customer's brand
- Origin
- Made in China
- HS Code
- 8302420000
- Production Capacity
- 500, 000 Sets/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 35.00cm * 20.00cm * 10.00cm
- Package Gross Weight
- 10.000kg
Product Description
| Item | BBS4210 |
| Type | 42mm three-fold ball bearing slides |
| Available Size | 10"- 24", 250mm-600mm 10"/250mm 12"/300mm 14"/350mm 16"/400mm 18"/450mm 20"/500mm 22"/550mm 24"/600mm |
| Slide width | 42mm |
| Material thickness | 0.7*0.7*0.7mm, 0.8*0.8*0.8mm, 0.9*0.9*0.9mm, 1.0*1.0*1.0mm, 1.0/1.0/1.2mm |
| Maximum load | 30kg (18") |
| Installed forms | drawer slide and bottom |
| Material | cold-rolled steel |
| Surface treatment | electrophoresis black, electro-galvanized |
| Scope | Cabinet/Home furniture/Office furniture/Decoration project etc. |
| Package | Normally 1 ser per bag, 10-20 sets per carton, without scerws,or pack as your requirement. Extra cost will be requested for special packing such as colorful box, blister packing, and etc. |
| Certification | ISO 9001 / 2000, SGS, TUV |
| Delivery date | Around 25-45 days based on your order quantity |
| Supply Ability | 1,0000,000 pcs / month |
| Payment Term | T/T, L/C or others for negotiation. |
| Samples Offer | We will offer free samples for quality checking. |
| Samples arrangement | Samples will be prepared to sending in about 3 working days by express such as DHL, UPS, TNT, FedEx or EMS. |






Customized Service:
We have developed over thousands of manufacturers all over China. This enables us to provide you with any customized value-added solutions.
Price advantage:
We provide high quality products at varying price points which will make it easy for you to accommodate the needs of a wide range of prospective and existing customers.
Free Sample:
We provide free samples based on your specific requirements to inspect the quality of our products. It's important for us to get what you need exactly.
Quality Guarantee
We have extremely high quality control standards and including continuously inspection from SGS, BV and TuV which give our customers 5 to 10 years quality guarantee on different kinds of our products.
Fast Delivery:
We promise your order will be shipped within one month upon receipt of deposit. During the busy season, our timeline may need to be adjusted accordingly. Your total satisfaction is extremely important to our team.
Excellent Service:
Our highly experienced, professional team will offer you superior customer service every day. Whenever you need product support, samples, faster production times, additional outsourcing... we are always here for you.
Worthy of Trust
We currently have a distribution network in more than 20 countries all over US, Europe and Asia. Please let us know what we can do for you. Looking forward to a new long standing partnership together!
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Slide
- Ball bearing slide
- Furniture Hardware Telescopic Channel Three Fold Ball Bearing Drawer Slide
Related Categories
Hot Searches
More