|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | 105 ° Hinge |
| Specification: | 35mm, 105 degree |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Item NO. | AHH30 |
| Type | 4D Clip-on Hydraulic Cabinet Hinge (Two Way) |
| Opening angle | 105° |
| Dia. of hinge cup | 35mm |
| Depth of hinge cup | 13.5mm |
| Door thickness | 14-28mm |
| Main material | Cold-rolled steel |
| Finish | Nickel |
| Optional fuction | two way |
| Optional Base | 2 hole / 4 hole base/ adjustable base |
| Optional accessories | Cup cover |
| size | Full overlay / half overlay / inset |
| Application | Home Space, Display and Showcase Cabinets, Office Space |
| Package | Normally each pair in polybag with screws, 100 pairs in carton box, or pack as your requirement. Extra cost will be requested for special packing such as colorful box, blister packing, and etc. |
| Certification | ISO 9001 / 2000, SGS, TUV |
| Delivery date | Around 25-45 days based on your order quantity |
| Supply Ability | 1,0000,000 pcs / month |
| Payment Term | T/T, L/C or others for negotiation. |
| Samples Offer | We will offer free samples for quality checking. |
| Samples arrangement | Samples will be prepared to sending in about 3 working days by express such as DHL, UPS, TNT, FedEx or EMS. |



Customized Service:
We have developed over thousands of manufacturers all over China. This enables us to provide you with any customized value-added solutions.