|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Material: | Galvanized Steel |
| Rail: | Linear |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Item NO. | AHS31PF & AHS31PL |
| Type | Three-fold full extension push to open concealed drawer slide, with handle |
| Length | Full length: 270mm, 300mm, 350mm, 400mm, 450mm, 500mm, 550mm |
| Less length (-10mm): 260mm, 290mm, 340mm, 390mm, 440mm, 490mm, 540mm | |
| Adjustment function | 1D adjustment |
| Uesd For Board thickness | 16mm, 18mm |
| Material Thickness | 1.0*1.5*1.8 mm |
| Main material | Galvanized steel |
| Finish | Galvanized |
| Max loading capacity | 35kg |
| Life guarantee | 50.000 cycles |
| Installation | Undermount |
| Scope | Cabinet/Home furniture/Office furniture/Decoration project etc. |
| Package | Normally 10 sets per carton, without scerws,or pack as your requirement. Extra cost will be requested for special packing such as colorful box, blister packing, and etc. |
| Certification | ISO 9001 / 2000, SGS, TUV |
| Delivery date | Around 25-45 days based on your order quantity |
| Supply Ability | 1,0000,000 pcs / month |
| Payment Term | T/T, L/C or others for negotiation. |
| Samples Offer | We will offer free samples for quality checking. |
| Samples arrangement | Samples will be prepared to sending in about 3 working days by express such as DHL, UPS, TNT, FedEx or EMS. |



